Ne Biden Ne Trump, Tek Gerçek Var Taylor Swift

Sonucun dünyanın kalanını ABD’nin kendisinden daha çok etkilemesi muhtemel. Bu ay 3 hafta Washington DC’den Nebraska’ya Vermont’tan Kuzey Karolina’ya uzanan bir hatta ülkeyi turlama şansım oldu ve inanın bana ne Trump ne Biden…. Tek gerçek var, Taylor Swift!

Haber: Gözde Şeker

Evet, yanlış okumadınız. Nereye gitseniz onu görüyorsunuz, hangi masaya kulak kabartsanız onun adını duyuyorsunuz.

Uzun sarı saçları, mavi gözleriyle tipik bir Miss Americana. Netflix’in şarkıcı hakkında yaptığı belgeselin adı da bu. Güzel mi? Güzel. Seksi mi? Çoğunluğun yanıtı hayır. Küçük yaştan itibaren gitarıyla besteler yapıyor. Öyle az buz değil, yüzlerce bestesi var. Miss Americana unvanını hak edecek şekilde country müzik yapıyor. 10 albümü, ödülleri var. Bana sorsanız tek şarkısını bilmiyorum ve bu konuda yalnız olmadığımın farkındayım. O zaman neden? Nedir Taylor Swift’i bu kadar özel kılan?

Taylor Swift için kırılma noktası 2018’deki Senato seçimleri. Memleketi Tennessee’de Cumhuriyetçiler Marsha Blackburn’ü aday gösteriyor. Trump yanlısı, fanatik bir muhafazakar. Bir kadın aday ama kadınları şiddetten koruyan yasaya muhalif. “Eşcinsel çiftleri atın restoranlardan!” diyor. O güne kadar hep “iyi kız” olmuş Taylor Swift’i işte bunlar harekete geçiriyor. Ailesi “Yapma etme kızım, kariyerin biter, harcarlar seni” dese de Taylor kendi deyimiyle bu “peruk takmış Trump’a” savaş açıyor. 112 milyon takipçisine Blackburn’e oy vermemelerini söyleyen bir paylaşım yapıyor. İşte yeni Taylor Swift de bundan sonra doğuyor. Blackburn seçimi kazanıyor ama olsun, Taylor artık politik bir figür. Trump çıkıyor ve diyor ki “Taylor Swift’in şarkılarını artık yüzde 25 daha az seviyorum…”

Peki bir cesur hamle yeter mi Taylor Swift çılgınlığını açıklamaya? Ben ikna olmuş değilim…

Super Bowl finalinin oynandığı gece “Ne ver bu kızda?” sorusunun yanıtını bulmaya kararlıydım çünkü gündemdeki Taylar Swift dozu hayli artmıştı. Bütün haber kanalları Super Bowl’da Taylor Swift’in ne yapacağına dair teorilerle doluydu. Üstelik Taylor Swift bu yılın devre arası yıldızı da değildi. O iş bu sene Usher’a kısmet oldu. Ama Swift’in tribünde yapacağı saniyelik bir eylemin Usher’ı gölgede bırakacağı tartışmasızdı. Zaten 34 yaşındaki şarkıcının Kansas City Chiefs takımının yıldızı Travis Kelce ile olan ilişkisi bu sezon maçlardan daha çok konuşuldu. Kamera seyircileri gösterdiğinde Swift’in yapacağı tek hareket Trump’ın seçim kampanyasına darbe indirebilirdi. Evet, gerçekten haber kanallarında ciddi ciddi tartışılan buydu. Komplo teorileri de eksik olmadı. Taylor’ın aslında Kelce’i sevmediği, sırf Super Bowl’da dikkatleri üzerine çekebilmek için aylar öncesinden oyuncuyla aşk yaşamaya başladığı bile iddia edildi! Bir başka iddiaya göre Taylor, Biden’ın yeniden seçilmesi için tezgahlanan bir komplonun parçasıydı. (Hatta sonradan Swift’in erkek arkadaşının takımının sahadan galip ayrılması da bu komple teorilerine kanıt olarak sunuldu.)

Daha ziyade reklam aralarında, 1 dakikayı geçmeyen Amerikan futbolu kesitleri olarak özetle tanımlayabileceğim Super Bowl’u küçük bir Demokrat şehir olan Burlington’da izledik. Gittiğimiz pubda, yan masada üzerlerinde “TAYLOR’IN ERKEK ARKADAŞI” yazılı tişörtlerleriyle bir grup genç kız vardı. Zaman zaman da tam böyle tezahürat yapıyorlardı. Yani “Hadi Kelce” demiyorlar, “Hadi Taylor’ın erkek arkadaşı” diyorlar. “Hangi takımı tutuyorsunuz?” sorusuna yanıtları “Taylor’ın erkek arkadaşının takımı!”

Bir yerden sonra dayanamadım sohbete başladım. Yaşları 16-20 arasında değişiyor. Yanlarında birinin annesi de var. Dedim “Nedir bu kızın olayı?”. Önce şarkılarını çok sevdiklerini söylediler. Ama eminim şarkıları çok sevilen pek çok şarkıcı olmuştur ama hiçbiri ülke gündemini bu kadar domine etmemiştir. Biraz konuşunca şunu anlıyorum. Genç bir kadının herkesin ona yüklediği imajdan sıyrılıp kendi yolunu çizmesi, koca ABD başkanını karşısına almaktan çekinmemesi ve ABD gibi apolitik topluma sahip bir ülkede gençlere siyasetle ilgilenmenin “cool” bir şey olduğunu göstermesi… İşte bunlardan oluşmuş sıradan bir şarkıcı kızı, siyasetçilerin de önüne taşıyan rüzgar.

Kimine göre CIA kimine göre Pentagon projesi… Belki yıllar sonra bir başka belgesel bize işin bu kısmını anlatır kim bilir… Ama bugün için gerçek olan şu… 34 yaşında bir country müzik sanatçısı, 3o yıl çalışsa didinse şarkılarıyla yakalayamayacağı bir etki ve şöhrete sahip. Vaktiyle artık düşmanı kabul edildiği muhafazakar değerlerin sinesinden çıkmış, 2 keskin kutuplu Amerikan siyasetinin en renkli figürü haline gelmiş.

“Trump, Biden’dan mı yoksa Taylor’dan mı daha çok çekiniyor” derseniz, bence cevap artık çok açık… Biden’ın gençleri sandığa taşıyacak, seçmeni heyecanlandıracak enerjisi yok ama neyse ki onun da Taylor’ı var!

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x