İktidarın seçim paketi ortaya çıktı. Yandaş gazete duyurdu

2024 yılına büyük umutlarla giren Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın “Bu yıl emekli yılı olacak” sözüyle heyecanları zirve yapan emekliler ilik 3 ayda umduklarını bulamadı.

Aynı ürünü 1 hafta içinde aynı marketten alamadıklarından yakınan emekliler “Ertesi gün bile fiyatların arttığını gördük. 10 bin TL ile 1 ay geçinmek imkansız. İstanbul’da en kötü evin kirası 10 bin TL’nin üstünde. 1 ekmek 10 TL olmuş. Günde 10 taneden fazla ekmek giren ev var. Sırf kuru ekmek parası 100 TL yapıyor” dediler.

Her sene olduğu gibi bu sene de açlıkla savaştıklarını belirten emekliler “Hep kemeri sıkan emekli oluyor. İçimizde 30 yıldır emekli olan arkadaşlar var. Düşünün bunca zam almış bu kişi. Ama maaşı 10 bin TL yapmıyor. Önceden asgari ücretlinin kazandığı paranın 2 katını alan emekli şu an asgari ücretlinin çok altında maaş alıyor” diye konuştular.

İktidara yakınlığı ile bilinen Yeni Şafak gazetesi emeklilere seyyanen zam, fatura ve gıda yardımı yapılacağını okurlarına duyurdu.

Emekli maaşlarını iyileştirmek için yollar arayan ekonomi yönetimi, AKP’nin farklı senaryolarını değerlendirmeye aldı. Öne çıkan bir senaryo, emeklilere hane bazında ek gelir desteği sağlanması.

Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı’nın bütçesinden, asgari ücretin altında geliri olan emeklilere sosyal yardım yapılması planlanıyor. Bu yardım, nakit yerine yakıt, doğalgaz, elektrik, su ve gıda gibi temel ihtiyaçlar için olacak.

Ek geliri olmayan ve kira ödeyen emekliler, bu durumlarını belgeleyerek nakdi yardım alabilecekler. Seçimlerden sonra değerlendirilip onaylanması durumunda, bu düzenleme Meclis’e sunulacak. Düzenleme, emekli, dul ve yetim aylığı alanların toplam gelirlerini 17 bin 2 lira seviyesine çıkarmayı hedefliyor.

Bu düzenlemeden yararlanacak emeklilerin başka bir gelir kaynağı olmaması ve kira ödüyor olmaları gerekiyor. Belirtilen şartları karşılayan emeklilere sağlanacak destekler, nakit yerine ayni yardım olarak verilecek.

Genel bütçeden ayrılan 498 milyar liralık sosyal yardım ödeneği, emekli maaşı düşük olanların yaşam standartlarını yükseltmek için kullanılacak.

Türkiye’de 16,5 milyon emekli varken, bunların yaklaşık 3 milyonu 10 bin ile 17 bin lira arasında maaş alıyor. Yeni desteklerle, maaşlar arasındaki farkın azaltılması amaçlanıyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x